piątek, 16 października 2015

Posiłek regeneracyjny - z czym to się je?
Na dworze jest coraz zimniej bywa, że pogoda nie dopisuje. Niestety to nie zwalnia nas z chodzenia do pracy. Żeby być wydajnym oraz zadbać o swoje zdrowie powinniśmy, zatem dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość kalorii, składników pokarmowych oraz wody, o której niestety większość osób zapomina.

W tym celu powinniśmy jeść bardziej kaloryczne i zbilansowane, tzw. posiłki regeneracyjne. Są to bezpłatne posiłki, wydawane przez pracodawcę w procesie świadczenia pracy w uciążliwych warunkach, co jest regulowane przez przepis art. 232 Kodeksu pracy oraz przepisy Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.  Posiłki regeneracyjne powinny być wydawane w okresie zimowym, od 1 listopada do 31 marca szczególnie, jeśli praca wykonywana jest na otwartej przestrzeni a wydatek energetyczny spowodowany wysiłkiem fizycznym jest wyższy niż 1500 kcal mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet.

Pracodawca zapewnia posiłki pracownikom wykonującym prace:

  • związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,
  • związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10oC lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25oC,
  • związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym; za okres zimowy uważa się okres od 1 listopada do 31 marca, 
  • pod ziemią.


Posiłki profilaktyczne powinny zawierać:

  •  około 50-55% węglowodanów, 
  • 30-35% tłuszczów,
  • 15% białek.

Powinny one posiadać wartość energetyczną ok. 1000 kcal (4187 kJ) i być wydawane w formie jednego dania gorącego w czasie regulaminowych przerw w pracy – w zasadzie po 3-4 godz. pracy.
To bardzo ważne żeby utrzymać odpowiednią formę organizmu przez cały dzień, szczególnie przy ciężkiej pracy. 

Co firma Łabimex przygotowała na posiłki regeneracyjne?


Z myślą o posiłkach regeneracyjnych firma Łabimex stworzyła kilka dań gotowych, które dostarczają kalorie, energię i składniki odżywcze, nie obciążając przy tym organizmu. Dania przygotowane są również z myślą o osobach, które cenią sobie dobre i szybko przygotowane dania, w oparciu i sprawdzone, znane i cenione przepisy tradycyjnej kuchni polskiej. W przygotowaniu potraw użyto wysokiej jakości produktów dla uzyskania wyjątkowego dania o aromatycznym zapachu i wyjątkowym smaku, do którego z przyjemnością będzie się wracało.

Poszczególnie propozycje posiłków regeneracyjnych komponowane są z produktów dostarczanych przez lokalnych rolników z Wielkopolski, z bazy produktowej firmy, poddawanych kontrolom jakości. Dzięki najlepszym składnikom firma ma pewność otrzymania wysokiej jakości produktu. Takiego, który dostarcza nie tylko przeżyć smakowych, ale również odpowiednich wartości pokarmowych i kalorii, tak potrzebnych do utrzymania energii i siły przez cały dzień.


Przykładowe posiłki regeneracyjne:


 Flaki wieprzowe po zamojsku   Kiełbaski w sosie meksykańskim Żeberka wieprzowe w kapuście  Leczo pieczarkowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz