poniedziałek, 18 maja 2015

Zrazy z kiełbaskami w sosie meksykańskim


Zrazy są lubianą potrawą z kawałków mięsa lub mięsa mielonego, duszoną, z warzywami i przyprawami. To danie staropolskie, które ma kilka wersji przygotowania. Cytując za Wikipedią mamy zrazy:

 • zrazy wołowe – wszelkie zrazy wykonane z wołowiny (tzw. zrazowa – wewnętrzna strona udźca; rostbef– część lędźwiowa tuszy wołowej; antrykot, polędwica wołowa)
 • zrazy polskie – z bitych plastrów wołowiny zrazowej, z dodatkiem nadzienia z pasków wędzonej słoniny, kiszonych ogórków, posiekanej cebuli, musztardy i przypraw
 • staropolskie zrazy z grzybami i śmietaną – zrazy niezawijane z polędwicy
 • staropolskie zrazy wieprzowe – wykonywane podobnie jak zrazy wołowe, lecz na bazie szynki wieprzowej
 • zawijaki ukraińskie – ukraińska wersja zawijanych zrazów wołowych: w rozbite plastry z udźca wołowego zawija się słupki ogórków kiszonych i chudego boczku, zamiast pieczywa dodaje się mąkę pszenną; brak cebuli i grzybów
 • zrazy zwijane po białorusku – wypełnione farszem ze zmielonych składników (podsmażona wątróbka wieprzowa, cebula, groszek konserwowy, tarta bułka)
 • zrazy mielone (zraziki) – zrazy wykonane z mielonego mięsa (lub masy mięsno-warzywnej), wypełnione niekiedy farszem z grzybów itp.
 • zrazy gdańskie


Analogiczne lub podobne potrawy istnieją także w innych kuchniach europejskich:
 • Rinderroulade – faszerowana kiszonym ogórkiem, cebulą, podawana z gotowanymi ziemniakami i modrą kapustą lub z kluskami.
 • bragioli – zrazy wołowe z nadzieniem z mielonego mięsa, oliwek, jaj, bekonu, czerstwego pieczywa i pietruszki w kuchni maltańskiej
 • paupiette


Nawet Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” pisał o zrazach. Wówczas było to dani kuchni szlacheckiej, prawdopodobnie wywodzące się z dawnej kuchni litewskiej, choć nazwa wskazuje typowo na pochodzenie rodzime, polskie.

Moje zrazy zawijane nie są tak bogate, jak wyżej wymienione, ale całkiem dobre, szybkie i zachwycą gości oraz domowników. Są tanie. Przy ich przygotowaniu użyłam kiełbasek w sosie meksykańskim. Chciałam żeby zrazy zyskały na smaku. Kiełbaski dały, bowiem aromat meksykańskiej pikanterii, wyjątkowo mocno stonowanej i soczystości produktu. Sos użyty przy daniu wyróżnił zrazy bogatą kompozycją i aromatami. Dzięki temu uzyskałam danie obfitujące w smaki.


PotrzebujemyPrzygotowanie


Schab dokładnie rozbijamy tłuczkiem do mięsa. Kiełbaski odsączamy, pozostawiając sos do dalszego wykorzystania. Mięso solimy i pieprzymy, doprawiamy nieco chilli. Ogórki kiszone tniemy na ćwiartki, po jednej do każdego zraza. Cebulę tniemy w piórka. Na rozbite i doprawione mięso kładziemy pasek ogórka, kilka piórek cebuli, kiełbaskę. Wszystko dokładnie zawijamy zabezpieczając przed rozwinięciem przez spięcie wykałaczkami lub obwiązanie nitką. Obsmażamy dokładnie z każdej strony na mocno rozgrzanej patelni. Każdą roladę umieszczamy w rondelku, wszystkie zalewamy sosem z kiełbasek. Dusimy do miękkości.
Podajemy np. z ziemniakami, surówką.

Rada Małgosi:


Żaby mięso nie pryskało ani nie rozrywało się podczas rozbijania, warto włożyć je między folię spożywczą, umieścić w worku foliowym, ewentualnie nakryć papierem. Rozbijanie mięsa stanie się bezproblemowe.

Lubicie zrazy? Jakie są Wasze ulubione?
Zapraszam do dyskusji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz