czwartek, 7 maja 2015

Kotlet schabowy pod pieczarkami i plastrem seraNie ma chyba osoby, która nie znałaby króla polskich obiadów niedzielnych – kotleta schabowego. To typowe, polskie danie. Każdy tak twierdzi. Jakiego szoku można więc doznać czytając, że pierwsza wzmianka o kotlecie schabowym, w Polsce, pochodzi dopiero z XIX w, z książki Lucyny Ćwieczakiewiczowej, podczas gdy, już z XII w pisano o nim w dokumentach z Mediolanu.
Wówczas, o rozbitym kawałku mięsa, opanierowanego w bułce, wspominano w dokumentach z 1148 roku. W czasach Franza Josefa przepis na taki kotlet, we Włoszech nazywany Cotoletta alla milanese, jak podają dokumenty, miał przywędrować do Wiednia razem z feldmarszałkiem Radetzkim, gdzie miał być wynaleziony kotlet smażony na maśle klarowany, maśle z dodatkiem oleju lub tradycyjnie, na smalcu wieprzowym.

Ciekawe jest też to, że kotlet to mięso schabu z kością. Jeśli jest pozbawione kości, danie przestaje być kotletem schabowym a staje się sznyclem. Choć też nie do końca, ponieważ sznycel robi się z udźca cielęcego.

Moje dzisiejsze danie jest więc bardziej sznyclem, niż kotletem schabowym. Upływ czasu przyzwyczaił nas jednak do tak wielu wariacji na temat kotleta, że postanowiłam je nazwać kotletem z pieczarkami, pod plastrem sera.
Do przygotowania kotleta użyłam domowej, tartej bułki czerstwej, jajka od „szczęśliwej kury”, pieczarek na patelnię z przyprawami Łabimex oraz sera żółtego. Pieczarki w tym daniu zupełnie zmieniły obliczę znanego kotleta schabowego. Dodały mu soczystości, wyjątkowego smaku. Podsmażone, z dodatkiem ziół i przypraw, takich jak: kurkuma, cząber, gorczyca, uzupełniły schabowego ciekawą teksturą, schowaną nieco pod plastrem roztopionego, ciągnącego się sera żółtego.

Danie stało się wykwintną wariacją tradycji.

Potrzebujemy:
Wykonanie:


Kotlety schabowe rozbijamy, solimy i pieprzymy z obu stron. Zanurzamy w rozbełtanym jajku z dodatkiem mleka. Następnie obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu, po ok 2 min z każdej strony.
Na obsmażone kotlety nakładamy po 2 łyżki  pieczarek na patelnię z przyprawami Łabimex , na to układamy po plastrze sera. Wszystko wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stC na ok 5 min, do momentu aż ser zacznie się topić.

Kotlety podajemy z surówką, ziemniakami.

Rada Małgosi:


Zawsze dodaję do panierowania mięsa jajko z mlekiem. Taka mieszanka powoduje, że panierka jest chrupiąca i delikatna w smaku.
Z samą panierką również można kombinować. Nie zawsze musi to być tradycyjna bułka. Prawdziwym zaskoczeniem mogą okazać się kotlety w panierce w płatków owsianych, kukurydzianych, ryżowych. Można dodawać mąkę z pełnego przemiału, mielone kasze, mąkę kukurydzianą. Z takimi wariacjami tradycyjny schabowy okaże się prawdziwym rarytasem.Przepis i zdjęcie: Małgorzata Żuczek, blog „W garze mieszane"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz