piątek, 23 stycznia 2015

Warzywa z kiełbasą duszone w soku pomidorowym


Pomysł na to danie był nieco inny. Zrobiona lista zakupów niestety zawiodła i zapomniałam kupić przecier pomidorowy. Całe szczęście w mojej spiżarce zawsze są soki pomidorowe. Piję je ze względu na likopen, potas, witaminy i niską kaloryczność. Likopen jest naturalnym antyutleniaczem neutralizującym wolne rodniki. Jest naszym eliksirem młodości. Potas wpływa pozytywnie na układ nerwowy, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca, zapobiega zatrzymywaniu wady czy koi skołatane nerwy. Witaminy, głównie z grupy A i B wpływają na odporność, a sód, wapń, fosfor, miedź, cynk i mangan poprawiają funkcjonowanie organizmu. Zalet niskiej kaloryczności warzywa chyba nie muszę wymieniać. Ponadto sok pomidorowy, jak żaden inny, ugasi nasze pragnienie, uzupełniając
niezbędne elektrolity.

Rada Małgosi:

W termicznie przetworzonych pomidorach jest większa biodostępność likopenu. Biorąc pod uwagę, że już niespełna roczne dziecko może pić prawdziwy sok pomidorowy (podajemy po 10 miesiącu) warto wzbogacić o niego dietę. Nasz organizm przyswoi większą ilość likopenu z podsmażonych pomidorów, zupy pomidorowej, sosu pomidorowego czy nawet ketchupu.


Dlatego nie zawahałam się przed użyciem do potrawy soku pomidorowego „ŁAB GO” Łabimexu. Jest bardzo smaczny, gęsty, z naturalnym osadem i zmętnieniem warzywnym. Poręczna butelka 330 ml jest odpowiednia do ugotowania naszego gulaszu.
Ja użyłam soku ŁAB GO łagodnego, ale w ofercie firmy znajduje się również pikantny sok pikantny oraz sok pomidorowy z ziołami


Potrzebujemy:

  • 4 ziemniaki
  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • 6 dużych pieczarek
  • czerwoną paprykę
  • 2 cebule
  • 2 kawałki kiełbasy
  • pieprz, sól, liść laurowy
  • sok pomidorowy ŁAP GO

Cebulę kroimy w piórka, szklimy na patelni. Dokładamy do niej pokrojoną w talarki kiełbasę, mieszamy i podsmażamy ok 3 min. Następnie dodajemy pokrojone na ćwiartki pieczarki, marchewkę oraz pietruszkę w talarkach, ziemniaki pokrojone w średniej wielkości kostkę. Mieszamy do połączenia smaków.
Wlewamy sok z pomidorów, dosypujemy przyprawy i wszystko gotujemy do miękkości warzyw.
Paprykę kroimy w paski, którą 5 min przed końcem gotowania dodajemy do dania.

Gulasz podajemy ze świeżym pieczywem.

Rada Małgosi:


Jeśli nie chcemy dodawać do dania papryki ze skórą można łatwo ją obrać. Paprykę opalamy nad gazem na widelcu lub podpiekamy w piekarniku, aż skórka miejscami zrobi się czarna. Nieco przestudzoną, zamykamy w papierowej torebce na kilka minut. Potem łatwo ściągniemy skórkę.
Pisałam o tym przy okazji przepisu na szynkę w sosie pieczeniowym Łabimex z ziemniakami w ziołach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz