piątek, 30 stycznia 2015

Pizza i kiełbaski w sosie meksykańskim




Pierwotna wersja pizzy była plackiem z ciasta makaronowego. Znacznie później zaczęto stosować ciasto drożdżowe. Pierwsze pizzy znane były już w starożytnej Gracji. Jedzono wówczas płaski chleb posmarowany oliwą, czosnkiem, posypany ziołami. Gdy do Europy sprowadzono pomidory, nieodzownym elementem pizzy okazał się sos pomidorowy. Najbardziej znana pizza współczesna powstała w Neapolu na cześć królowej Margherita di Savoia. Wówczas piekarz, Raffaele Esposito upiekł pizzę, której składnikami były pomidory, ser mozzarella i bazylia. Kolory reprezentowały barwy narodowe Włoch a smak zawojował świat.

Nasza pizza jest smaczna, chrupka, delikatna, treściwa i cienka. Do jej przygotowania wykorzystałam ulubione produkty: ser żółty, mozzarellę, paprykę wędzona, pieczarki i sałaty (rukola, roszponka). Dodałam też zioła: bazylię, rozmaryn, gwiazdnicę.

Rada Małgosi:


Bawcie się smakami. Szczególnie namawiam do korzystania z darów natury. Pospolita gwiazdnica, mniszek lekarski, koniczyna łąkowa czy np. liście lipy zaskoczą wszystkich. Dodadzą również ciekawego smaku i mnóstwo wartości pokarmowych. Gdy wyruszycie po ziele na łąkę całą rodziną, będzie to niezapomniany czas.


Do tradycyjnych produktów dołożyłam kiełbaski w sosie meksykańskim. Wybrałam je, ponieważ kiełbaski są delikatne, zatopione w pysznym i gęstym sosie. Widać w nim kawałki warzyw. Marchew, pietruszkę, cebulę, paprykę. Smak sosu może zdziwić wielbicieli ostrych dań, bowiem kiełbaski w sosie meksykańskim wcale do pikantnych nie należą. Dla mnie jest to zaletą produktu. Zdecydowanie wolę sobie coś „dosmaczyć” po swojemu.


Potrzebujemy:

  • 2 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki ciepłego mleka
  • 25 g drożdży
  • łyżka soli
  • łyżeczka cukru
  • 50 g masła

Z drożdży, mleka, cukru, łyżki mąki i szczypty soli robimy zaczyn. Odstawiamy do na około 15 minut w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia. Powinien przynajmniej podwoić objętość. W tym czasie przesiewamy mąkę, mieszamy ją z pozostałą solą.
Wyrośnięte drożdże wylewamy do mąki, mieszamy, najlepiej łyżką drewnianą do powstania lśniącego ciasta. Dodajemy wtedy miękkie masło i wyrabiamy ciasto do momentu, aż będzie lepkie, ale ładnie odchodzące od ścian naczynia czy rąk. Trwa to ok 15 min, minimalnie 10 min.

Odstawiamy ciasto do wyrośnięcia, przykryte ściereczką, w ciepłe miejsce, na około godzinę.

Po tym czasie ciasto delikatnie wyrabiamy kilkakrotnie i rozkładamy na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia. Na cieście układamy wcześniej przygotowane produkty. Pokrojone w plastry pieczarki i mozzarellę, pokrojoną w paski paprykę, starty ser żółty i poszatkowane zioła. Liście sałat rwiemy na mniejsze kawałki lub pozostawiamy w całości, w zależności od preferencji.

Pieczemy około 25 min w 180 stC


Sekret Małgosi:


Żeby ciasto drożdżowe szybciej wyrastało, możecie podgrzać mąkę np. w mikrofali (pamiętajcie tylko, żeby nie była w metalowej misce). Ciepła mąka w kontakcie z rosnącym zaczynem drożdżowym znacznie przyspieszy wyrastanie samego ciasta. To skróci czas oczekiwania. Wasi biesiadnicy zdziwią się, że tak szybko przygotowaliście ciasto drożdżowe, pizzę czy nawet chleb.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz